ניתוח דרכי דמעות ללא צלקת


טיפול חדשני לבלפריטיס - דלקות בעפעפיים


פטוזיס בילדים


ניתוחי עפעפיים


ניתוחי בלט עין


גידולים ושברים בארובת העין

שירות טראומה בשיתוף עם "אסותא"

       •  ניתוח עפעפיים

       •  אודות ד"ר בריסקו

       
       
  שאלות תשובות

         רוסית    

       •  צור קשר

     ----------------------------
      ת"א - רמת החייל
רח' הברזל 10
מרפאות אסותא עפולה
רח' קהילת ציון 5


טל':  072-2575185
 
 
 
ניתוחי עפעפיים

ניתוחי עפעפיים »
הרמת עפעפיים עליונים »
ניתוחי עפעפיים תחתונים »
צניחת עפעף בילדים »
צניחת עפעף במבוגרים »
הרמת גבות »
אנטרופיון »
אקטרופיון »
 
 
דרכי הדמעות

דרכי דמעות DCR »
יובש בעיניים »
עיניים דומעות »
 
 
ארובת העין

גידולים בארובת העין »
שברים בארובת העין »
דלקות בארובה »
בלט עין »
 
 
טיפולים וניתוחים נוספים

פטריגיום »
כלזיון / שעורה בעין »
הזרקת חומרי מילוי ובוטוקס »
דלקת עפעפיים »
גידולים בעפעפיים »
בלפרוספזם »
עפעפיים »
 

 
  צור קשר מהיר:
 
 
 
 
 

מרפאת ת"א
רח' הברזל 10, רמת החייל

מרפאות אסותא עפולה
רח' קהילת ציון 5

טל': 072-2575185

 

 
   
   

אקטרופיון


 

מהו אקטרופיון?

אקטרופיון הינו מונח רפואי ברפואת עיניים המתאר מצב בו שולי העפעף העליון או התחתון והריסים התהפכו ופונים אל חוץ העין. התרופפות העור תוצאה מהזדקנות ומתיחת שפת העפעף החוצה חושפים את הלחמית לאוויר וגורמים ליובש, גירוי וכאבים בעין. העדר טיפול מתאים לאקטרופיון יגרום לדלקות, זיהומים, לדמעות יתר, הפרשות וגירוי של העין עד לכדי ירידה בראיה ואף עד לכדי סכנת אובדן ראיה.
הפתרון לאקטרופיון כירורגי, ניתוח שמטרתו להחזיר את העפעף לצורתו הפיזיולוגית הטבעית תוך קבלת תוצאה קוסמטית מקסימאלית.

תמונות לפני   |  אחרי

כניסה לגלריית תמונות לפני ואחרי ניתוחי אקטרופיון

 

הגורמים לאקטרופיון:

אקטרופיון מופיע לרוב בקרב האוכלוסייה המבוגרת בעפעף התחתון. להופעת האקטרופיון ישנם מס' גורמים כאשר השכיח שבניהם הינו רפיון הרקמות ושריר הרטרקטור האחראי על הורדת העפעף התחתון, יחד עם זאת אקטרופיון יתכן גם כתוצאה מחוסר פעילות של שריר האורביקולריס, זהו השריר שאחראי על סגירת העפעפיים (שיתוק פנים- פציאליס).
המצאות צלקת בעור המושכת את העפעף כלפי חוץ מהווה גורם נוסף לאקטרופיון. התהליך הצלקתי יכול להיגרם כתוצאה ממחלה צלקתית או גורמים טראומטיים אחרים היוצרים צלקת בתוך העין כמו שינויים מנזקי שמש, מחלות עור, סרטן העור או מכוויות כימיות או כוויות חם.  


כיצד נטפל באקטרופיון?

יש לטפל באופן מיידי עם אבחון התחלת האקטרופיון. ללא התערבות וטיפול הגירוי לעין יגבר והבעיה תלך ותחמיר, הפתרון שיקבע תלוי בגורם לבעיה ובחומרת המצב. רופא עיניים אוקולופלסטיקאי יכול לספק פתרון קבוע מיידי ע"י הליך כירורגי שמתייחס לגורמים המפורטים למעלה ומשלב פתרון לפי המצב האינדוודואלי של הפציינט. כמו בבעיית האנטרופיון גם פה במקרים בהם הפציינט לא יכול לעבור הליך כירורגי מסיבות שונות ניתן לפתור את הבעיה באופן זמני ע"י תפרים פשוטים בלבד.
ניתוח אקטרופיון מתבצע בהרדמה מקומית באזור העין המנותח, כאשר ניתן להוסיף אלחוש דרך הוריד על מנת להביא את המנותח לנינוחות מקסימאלית. הטיפול בחתך בסיום הניתוח נעשה ע"י שימוש בתפרים מתמוססים ובתום הניתוח ניתן לחזור הביתה. יש לוודא כי קיים אדם נוסף עימך אשר יוכל להסיעך ולהישאר עמך עד היום למחרת במידה וקיבלת טשטוש.


האם ניתוח אקטרופיון רפואי או קוסמטי?

בעיית האקטרופיון כתוצאה מאחד הגורמים שהזכרנו תחשב כניתוח רפואי לכל דבר. ניתוח אקטרופיון מוכר ומכוסה ע"י חברות הביטוח השונות והביטוחים המשלימים של קופות החולים.


מהלך ניתוח אקטרופיון

קיימים מספר הליכים כירורגיים לטיפול בבעיית האקטרופיון.
עבור מטופלים שפנו לפתרון הכירורגי, יש הליך שכיח בו מתבצעת מתיחה צדדית של העפעף שתותאם לחומרת הרפיון בצידי העפעף. הליך נוסף לאקטרופיון הוא שחזור הרקטרקטור המייצב ומעגן את העפעף במקומו. במקרים של מחלה צלקתית או צלקת שמושכת את העפעף כלפי חוץ תעשה השתלת עור. מאחר והבעיה אינדבדואלית והרבה פעמים משלבת מס' גורמים הייעוץ לפני ניתוח חשוב מאד להבנת הבעיות ודרך הפתרון.

מתיחה צדדית של העפעף יכולה להתבצע במספר טכניקות. במקרים בהם הרפיון קל נוהג ד"ר בריסקו לבצע בניתוח האקטרופיון חתך מזערי בצד העפעף בזוית החיצונית של העין, הגיד התומך ומעגן את העפעף נחשף ומתבצעת מתיחה של הגיד והחזרת העפעף לצורתו הפיזיולוגית הטבעית.
במקרים של אקטרופיון בהם הרפיון בעפעף קשה יותר ניתן למשוך את העפעף אחורה באמצעות Lateral Tarsal Strip, זהו הליך בו נעשה חתך מתחת לריסים התחתונים דרכו מהדקים את הגידים שמתחת לעפעף. במקרים קיצוניים של אקטרופיון בהם הגיע רפיון העפעף למצב קשה במיוחד, יתבצע ניתוח להוצאת חלק מרקמת העפעף ושחזור החסר בעפעף. למנותחים דרך Lateral Tarsal Strip הצלקת שתיוותר מהחתך תדהה בהדרגה לכדי סימנים חלשים בתוך מספר שבועות. חשוב לקחת בחשבון את הפרטים הללו בעת קביעת מועד הניתוח. 

שחזור הרקטרקטור הינו ניתוח בו מפרידים את שריר הרקטרקטור ותופרים אותו למקומו ע"י תפרים נספגים. הניתוח יכול להתבצע ע"י חתך חיצוני מתחת לריסים או דרך חתך פנימי בלחמית העפעף.
השתלת עור ((Skin Graft תעשה במקרים של מחלה צלקתית או צלקת שמושכת את העפעף החוצה. רקמת העור נלקחת בד"כ מהעפעף העליון או מאזור הפנים בסמוך לאוזן, העור באזור זה דק ומתאים לעור העפעפיים. המנתח יעדיף תמיד לקחת עור מהעפעף העליון שכן צבע רקמת העור והמרקם דומים לזה של העפעף התחתון.


ישנו הליך נוסף לניתוחי אקטרופיון, שימוש בתפרים פשוטים, המוצע כאשר נדרש פיתרון מיידי זמני או כאשר המטופל לא יכול לעבור ניתוח מסיבות שונות. ההליך מתאים בד"כ לאוכלוסיה בעלת בעיות רפואיות מורכבות אשר פתרון כירורגי מהווה עבורם סיכון, או עבור מטופלים בעלי נטייה חמורה לדימום (הנוטלים קומדין). בנוסף, מוצע הטיפול עבור מטופלים אשר אינם מסוגלים להתמודד עם ניתוח וכאלו אשר אינם מסוגלים לשכב בתנוחה הנדרשת עבור הניתוח כתוצאה מקשיי נשימה. במידה והאקטרופיון חוזר ונשנה, יש לשקול טיפול חוזר או שימוש בחלופת הניתוח. פתרון התפרים הינו פשוט מאוד וקל ליישום.


לפני ניתוח אקטרופיון

בפגישת הייעוץ, לפני ניתוח אקטרופיון, במרפאה של ד"ר בריסקו תשאל/י שאלות על מצבך הבריאותי הנוכחי ועל ההיסטוריה הרפואית שלך. על  תרופות אותן את/ה נוטל/ת, על תרופות להן את/ה אלרגי/ת, האם את/ה מעשן ועל ניתוחים קודמים אותם עברת.
לאחר בדיקה מקיפה ידבר ד"ר בריסקו על הבעיה ממנה אתה סובל והגישות לטיפול עליהן הוא ממליץ,  במקביל  ישמע ד"ר בריסקו מה הציפיות שלך מניתוח אקטרופיון, מה החרדות, אם יש, ויסביר על סוג הניתוח, או שילוב של ניתוחים שמתאים ספציפית לך.
חשוב להבין לפני ניתוח אקטרופיון את השיקולים לגישת המנתח ולהיות שלם עם ההחלטה שהתקבלה בפגישת הייעוץ. ד"ר בריסקו קשוב במיוחד לפציינטים ומקפיד להגיע עם כל פציינט לתאום ציפיות.

לפני ניתוח אקטרופיון עליך לעבור מספר בדיקות דם וא.ק.ג. הבדיקות והטפסים נועדו למענך ולטובת בריאותך, על כן יש לענות עליהם בשלמותם ובכנות. אלו נדרשים על מנת לאפשר לרופא המנתח שלך להתכונן ככל הניתן לקראת הניתוח. אם אינך בטוח בשמות התרופות אשר הינך נטול, הבא אותם עימך. במהלך שלב ההכנות יאמר לך באם עלייך להפסיק לקחת חלק מהן. לדוגמא, אם הינך נוטל אספירין המכיל (Medicines or Anticoagulants), ייתכן ותאלץ להפסיק לקחת אותו זמנית, או להפחית את המינון במשך שבועיים טרום-הניתוח. מומלץ להפסיק לעשן במשך 6-8 שבועות לפני הניתוח.
במהלך ההכנות לניתוח אקטרופיון, תבוצע בדיקה מקיפה של העיניים. הראייה בכל אחת מן העיניים נמדדת, מצב שק הדמעות נקבע ואחורי העין (Retina), כמו כן נבדקים גם העפעפיים. המנתח בודק את מצב העור הכללי, לדוגמא, המצאות צלקות או פצעי אקנה (פצעי בגרות) ולקחת תמונה של הפנים והעפעפיים לפני הניתוח על מנת שניתן יהיה להשוות את תוצאות הניתוח למצב המקורי. התמונות הינן חסויות וניתן יהיה לעשות בהן כל שימוש אחר באישור בכתב של המטופל בלבד, למעט התיק הרפואי.
ביום הניתוח עליך להגיע לבית החולים אם תוצאות הבדיקות אותן התבקשת לעשות כאשר הינך בצום של שש שעות ללא אוכל ומים (ניתן לשתות מים בלבד בשלוש שעות הראשונות של הצום).


מה עליי לצפות שיתרחש בבית החולים?

במהלך שהותך בבית החולים, יוסבר לך האופן בו יבוצע ניתוח האקטרופיון ולאחר מכן תתבקש לחתום על טופס הסכמה המאשר כי אתה מבין את הליך הניתוח ומודע לסיבוכים האפשריים במהלכו וכתוצאה ממנו. סיבוכים נדירים יתוארו, כמו גם סיבוכים שכיחים יותר. במידה וקיימות שאלות או דאגות, יש לוודא כי תקבל מענה על כולן, לפני שאתה חותם על טופס ההסכמה.
בתום הניתוח תועבר לחדר התאוששות ותשוחרר לביתך מיד לאחר שתיבדק על ידי הרופא המנתח והרופא המרדים שיוודאו שמצבך יציב. עלייך לוודא כי הינך מגיע עם בן-לוויה על מנת שיוכל לקחתך הביתה.

 

מה קורה לאחר ניתוח אקטרופיון?

לאחר ניתוח אקטרופיון, תשלח הביתה ללא כל חבישה ויינתנו לך הוראות להמשך טיפול. תתבקש לנקות את העפעפיים בעדינות באמצעות פד עדין עם מים פושרים או מים מבקבוק סטרילי ולמרוח את המשחה האנטיביוטית על התפרים שלוש פעמים ביום במשך שבועיים. בבדיקה  שלאחר שבועיים ישונה המינון לפי הצורך. התפרים הינם תפרים מתמוססים, אך לרוב יוסרו במרפאה לאחר שבועיים. על העור שמסביב לעין להיות מוגן מחשיפה לשמש ע"י שימוש במשקפי שמש. יש להימנע ממריחת מייק-אפ במשך שבועיים לפחות, כשלאחר מכן, מומלץ להשתמש במייק אפ מבוסס מינרלים.
עיקר הסימנים ושטפי הדם בעור והנפיחות הנגרמים כתוצאה מהניתוח נעלמים בדרך כלל תוך שבועיים-שלושה, ההחלמה המלאה תארך קצת יותר זמן, כאשר תוצאת הניתוח הסופית נשקפת לאחר מספר שבועות. יש לקחת נתונים אלו בחשבון כאשר קובעים את תאריך הניתוח אך יש להבין כי כל פציינט מגיב באופן שונה לניתוח. הצלקות משנות גוון בהדרגה לכדי סימנים לבנים תוך מספר שבועות. אלו שנמצאות בעפעפיים העליונים, מוחבאות בתוך קמטי העור, ואלו שבעפעפיים התחתונים, כמעט ואינן נראות מתחת לריסים.

במהלך השבועיים-שלושה הראשונים שלאחר ניתוח אקטרופיון, ניתן במידת הצורך להשתמש בתכשיר דמעות מלאכותיות. חשוב לזכור כי אין למשוך את העפעפיים התחתונים מטה, על מנת להשתמש במשחות ובטיפות.


היום שלמחרת ניתוח אקטרופיון

יש לנוח ככל הניתן, להימנע מלהתכופף וממאמץ מיותר. ניתן ומקובל לאכול ארוחת ערב ולצפות קצת בטלוויזיה בערב. בזמן השינה יש לישון תוך הטיית הראש ב 20-30 מעלות למעלה ע"י הגבהת המזרן עם שתי כריות מתחתיו.
• במידה ונוזל מעט דם מהחתך בעפעפיים, מדובר בתופעה שגרתית שאינה חריגה כלל.
• יש להשתמש בקומפרסים קרים במהלך היום ולפני השינה.
• יש למרוח על התפרים משחה אנטיביוטית על פי הוראות הרופא.
• במידה וקיימת אי נוחות או כאבים, ניתן להשתמש באקמול או באופטלגין להקלה.
• בימים הראשונים שלאחר ניתוח אקטרופיון צפויות להופיע בצקות המלוות בשטפי דם אצל חלק מהמנותחים, תופעה זו צפויה ורגילה ואינה משפיעה על סגירה תקינה של העפעפיים. לרוב המנותחים יספגו הבצקות עד עשרה ימים מיום הניתוח, יש כאלה שתהליך ההחלמה יארך זמן ממושך יותר.
• ניתן להמשיך בפעילות השגרתית, אך יש להימנע ככל הניתן מלהתכופף או ממאמץ יתר לפחות למשך עשרה ימים. פעילות כמו מכון כושר או עיסוק בספורט כלשהו בתקופה זו יפגעו בהחלמה ובתוצאות הניתוח.
• לאחר ניתוח אקטרופיון, יתכן כי הראייה תהיה מעט מטושטשת מהנפיחות ומהשימוש במשחה. עבודה מול מחשב או קריאה של טקסטים תהיה מעט קשה, אך לא תפגע בעיניים או בעפעפיים.
• ניתן להתקלח ולחפוף את השיער, תוך כדי הקפדה לייבש את עור הפנים בזהירות ובעדינות ולא לבוא במגע עם איזור הניתוח, שכן התפרים עדינים ויכולים להיפתח ולפגוע בתהליך ההחלמה ובתוצאות הניתוח.
• יש להמשיך למרוח את המשחה האנטיביוטית שלוש פעמיים ביום במשך שבועיים.
• במידת הצורך, ניתן להשתמש בטיפות עיניים על מנת להרגיע את האזור.
• פעילות גופנית מתונה כגון הליכה קלה, תתאפשר לאחר כשלושה ימים. יש להימנע מפעילויות אינטנסיביות כגון ריצה ואירובי לפחות למשך עשרה ימים. משחייה יש להימנע במשך כשבועיים לפחות.
• התפרים הנמסים באזור החתכים יוסרו כעבור שבועיים לאחר ניתוח אקטרופיון.
• שימוש קל במייק-אפ באזור הלחיים יכול לעזור על מנת להסתיר את שטפי הדם. איפור רגיל עבור אזור העיניים \ עפעפיים ניתן לשימוש רק לאחר עשרה ימים.


סיבוכים אפשריים בניתוחי עיניים

סיבוכים בניתוחי עיניים פלסטיים נדירים מאוד כאשר הינם מבוצעים ע"י רופא אקולופלסטיקאי מנוסה. ישנם סיבוכים/ תופעות שכיחות לאחר ניתוחים אילו וישנם סיבוכים נדירים מאד. אציין חלק מהם:


סיבוכים שכיחים:

• טשטוש ראייה קל – לרוב נמשך משעות ספורות ועד יום יומיים לאחר הניתוח. תרחיש זה יתכן כתוצאה ממספר סיבות כגון: מריחת משחה בעין מיד לאחר הניתוח, החלשות השריר השולט על תנועת העין כתוצאה מהרדמה מקומית במהלך הניתוח, או נפיחות האזור סביב העין (Conjunctiva). נפיחות של איזור זה נקראת Chemosis ואצל חלק מהמטופלים יתכן ותיפתר רק לאחר מספר שבועות. במידה והטשטוש נמשך יותר מ-48 שעות, יש להיוועץ עם הרופא המנתח.
• דמעת – מדובר בתרחיש נפוץ בימים הראשונים שלאחר הניתוח, כתוצאה מגירוי העין.
• חוסר נוחות – או כאב קל שניתן לפתור ע"י לקיחת משככי כאבים כמו אקמול או אופטלגין.
• עיניים יבשות – תרחיש זה יכול להמשך כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח. הטיפול בתופעה זו, דורש "שימון" של העיניים מדי שעה-שעתיים, תוך שימוש בדמעות מלאכותיות במהלך היום (Viscotears) ובמשחה במהלך הלילה (Lacrilube). עם הזמן, ניתן יהיה להפחית באופן הדרגתי את השימוש בתכשירים אלו, על אף שקיימת האפשרות כי יהיה צורך לשימוש ממושך בהם.
• שטפי דם Haematoma)) -  הצטברות דם מסביב לעפעפיים או מאחורי גלגל העין.  תופעה זו המתרחשת בפתאומיות מאחורי גלגל העין, עלולה לגרום לאיבוד הראיה אם לא תטופל כראוי. מנתחים אקולופלסטיים מיומנים למנוע ולטפל בעת הצורך בבעיה כזו.
• מצמוץ עפעפיים אינו מכסה את גלגל העין כולו – תופעה זו מתרחשת למשך זמן קצר לאחר הניתוח ומטופלת באופן שגרתי באמצעות טיפות ליצירת דמעות מלאכותיות.


סיבוכים נדירים:

• פגיעה בשכבת גלגל העין (Corneal Abrasion) – פגיעה כזו גורמת לכאב מתמשך. אם הכאב ממשיך לאחר מספר שעות מתום הניתוח, יש ליידע את הרופא המנתח. זוהי בעיה נדירה ביותר כאשר הניתוח מבוצע בידי מנתח אקולופלסטי.
• פגיעה בשריר – פגיעה בשריר האחראי על תנועת גלגל העין תגרום לטשטוש ראיה או לראייה כפולה, זוהי בעיה נדירה ביותר, אך לרוב נפתרת מעצמה עם הזמן.
• פטוזיס – מצב בו העפעף העליון לא נפתח כתוצאה ממתיחת השריר או הגיד השולט בפעולה, על מנת לטפל בתרחיש זה, יש צורך בניתוח נוסף. ניתוחים אלו מתבצעים ע"י מנתחים אקולופלסטיים.
• זיהום – זיהום כתוצאה מהניתוח הוא נדיר. חשוב מאוד לבצע את הפעולות הנדרשות בתום הניתוח על מנת למנוע בעיה שכזו.

ניתוחי עפעפיים

 
 
 
 
ד"ר דניאל בריסקו - רופא עיניים מנתח ומנהל מח' עיניים ביה"ח העמק
ת"א, רח' הברזל 10 רמת החייל | מרפאות אסותא עפולה, רח' קהילת ציון 5 טל': 072-2575185  |  מייל: nbrisc@gmail.com
 
© כל הזכויות על התכנים / חומר כתוב / גרפיקה באתר זה שמורות לדר' דניאל בריסקו
 
 מתיחת עפעפיים |  טיפול לצניחת עפעף |  ניתוח צניחת עפעפיים |  יובש כרוני בעיניים |  עין יבשה |  ניתוח עפעפים |  ארובת העין |  ניתוחי ארובת העין |  צניחת עפעף |  טיפול בדלקת עפעפיים |  מנתח עפעפיים |  הרמת עפעפיים |  דלקות עפעפיים |  ניתוח הרמת עפעפיים |  בלט עיניים |  Brow Lift |  Dry Eye |  ניתוחי עפעפיים |  ניתוח ארובת העין |  בלפריטיס דלקת עיניים |  עפעפיים |  עיניים דומעות |  דקומפרסיה של ארובת העין |  שחזור עפעפיים |  ניתוח עפעפיים עליונים |  צניחת עפעפיים |  הרמת עפעפיים - ניתוח |  ניתוח עפעפיים - דרישות |  צניחת עפעפיים - פתרון |  דלקת עפעפיים - טיפולים | 

קידום אתרים
קידום אתרים בגוגל

קידום אתרים