The Art Of Eyes

לתיאום תור חייגו: 072-3969917

ת"א: הברזל 20, רמת החייל | עפולה: יצחק רבין 18

תאמו פגישה:

מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

גידולים בעפעפיים

גידולים ממאירים ושפירים

נגעים באזור הפנים בכלל ובעפעפיים בפרט נפוצים ומתחלקים לנגעים שפירים או ממאירים. רוב הגידולים בעפעפיים שפירים ובניהם כלזיון, פפילומה (Papilloma) וציסטות שונות. הגידולים הממאירים המופיעים באזור העפעפיים גדלים ברובם באיטיות, פוגעים ומעוותים את המראה הטבעי של העפעף.
קיים חשש לטעות באבחנת נגעים קטנים שאובחנו כשפירים בגלל גודלם. לכן, אם הוחלט שלא להסירם יש לעקוב אחר הנגע ולהתייחס לכל שינוי בגודלו וצורתו. במידה ונצפה שינוי יש להסיר את הנגע ולשלוח לבדיקת מעבדה. לניסיונו של הרופא בטיפול בגידולים בעפעפיים חשיבות רבה, באם הנגע יראה כנגע 'חשוד' שעלול להתפתח לנגע ממאיר ימליץ הרופא להסירו.

קיימות מספר דרכים לאבחן גידולים בעפעפיים ולהבחין בין גידול ממאיר לשפיר, רופא המנוסה בתחום יוכל לרוב להבחין בניהם ע"פ מראה הגידול והשוליים, גודלו וצבעו. ישנם מקרים בהם קשה מאוד לבצע אבחנה מדויקת ללא שימוש בביופסיה, הליך כירורגי להסרת דגימה של רקמה מהאזור הנבדקת ע"י רופא פתולוג באמצעות מיקרוסקופ. גידולים בעפעפיים ממאירים יכולים להראות כלא מזיקים ולהפך, מצב בו גידולים שפירים יראו מזיקים.

רוב הגידולים הממאירים באזור העיניים הם תאי קרצינומה ממאירים. בין הגידולים בעפעפיים:

Basal Cell Carcinoma – זהו הגידול הממאיר השכיח ביותר מבין הגידולים בעפעפיים . הגידול מופיע לרוב בעפעף התחתון אך ניתן למצוא אותו גם בחלק הפנימי של העפעפיים ובעפעף העליון. ע"פ שהגידול גדל לאט הוא גורם הרס בעפעף, הוא גדל לרוב באופן מקומי ואינו נוטה לשלוח גרורות. הזנחה בטיפול תביא לגדילה לתוך ארובת העין עד לכדי סכנת חיים. BCC חודרני שהוצא בשלמותו מצריך מעקב שכן ישנו שיעור של הישנות הגידול באזור.

Squamous Cell Carcinoma- שכיח פחות בגידולים בעפעפיים אך אגרסיבי ומסוכן.
Sebaceous Call Carcinoma – זוהי קרצינומה של בלוטות חלב. הופעתו של הגידול נפוצה בעיקר בעפעף העליון והסכנה הגדולה היא שניתן בקלות לטעות ולאבחן אותו ככלזיון שגם המקור שלו בבלוטות החלב. סוג הגידול אגרסיבי ועלול לגרום לתמותה במידה ולא אובחן וטופל בזמן.

Melanoma – זהו הגידול האגרסיבי ביותר שמופיע בעור הגוף. הופעתו נגרמת כתוצאה מחשיפה לשמש או לבעלי עור בהיר והימצאותו כחלק מגידולים בעפעפיים נדירה ולרוב הינה תוצאה של התפשטותו מאזור אחר.

אבחון מוקדם של סוג הגידול והסרתו חיוניים ביותר ויכולים להפחית באופן משמעותי את הנזק והסבל הנפשי הקשורים לגידולים ממאירים בעפעפיים. על מנת לאפשר טיפול נכון בגידולים בעפעפיים נדרשת הבנה עמוקה במאפיינים הקליניים ובהתנהגות הפתולוגית. מקרים רבים של גידולים בתאי קרצינומה עיקריים באיזור העפעפיים והסביבה, מטופלים באמצעות Mohs micrographic Surgery.

הסרת גידולים בעפעפיים

לדחיפות בהסרת גידולים בעפעפיים חשיבות רבה, גידולים ממאירים מומלץ לנתח ללא דיחוי גם את אלו הגדלים לאט. ישנן שתי שיטות לניתוח, שיטת החתך הקפוא, Frozen Section- בדרך זו מסירים את הגידול בעפעף כגוש ושולי הגידול נבדקים מדגמית, במידה ועדיין יש סימני גידול בשוליים יוסר חלק נוסף מהאזור הנגוע. רופא עיניים אוקולופלסטיקאי מתמחה בביצוע ניתוחים מסוג זה תוך ביצוע חתכים פתולוגיים קפואים ובהמשך להסרת הגידול ממשיך המנתח בשחזור העפעף.

השיטה השנייה להסרת גידולים בעפעפיים , המדויקת יותר, היא ניתוח בשיטת המוז, Mohs Surgery שנעשה בעיקר במקרים של גידולים גדולים. השיטה דורשת מהרופא המנתח רמת מיומנות גבוהה. לניתוח מספר יתרונות בהשוואה לדרכי הטיפול האחרות, בכך שהינו בעל אחוז ריפוי גבוה וסיכון מינימאלי ביותר של רקמות נורמאליות. בנוסף, אופן שיטת ניתוח המוז, הסרת הגידול בשכבות תחת מעקב של פתולוג במהלך הניתוח, מאפשרת להוציא את הגידול בשלמות עד לקבלת שולי חתך חופשיים מגידול ובכך אף מצמצמת את היקף השחזור שיש לעשות בעקבות הניתוח. לעיתים הסרת הגידול בעפעף תעשה ע"י שיטת המוז ותשלח לשחזור לרופא עיניים אוקולופלסטיקאי.

ניסיונו של רופא עיניים בשחזור העפעף חשוב ביותר לקבלת תוצאה קוסמטית מקסימאלית. ככל שהחסר בעפעף גדול יותר כך השחזור קשה יותר. לד"ר בריסקו ניסיון רב בהוצאת גידולים בעפעפיים ושחזור העפעף. שחזור העפעף מצריך במקרים של חסר גדול שימוש במתלים ושתלים. יש לציין שהישנות הגידולים בעפעפיים נמוך בשתי השיטות.

לתיאום תור חייגו: 072-3969917

מרפאות: הברזל 20, בניין אסותא רמת החייל ת"א / יצחק רבין 18, עפולה​

Call Now Button