The Art Of Eyes

לתיאום תור חייגו: 072-3969917

ת"א: הברזל 20, רמת החייל | עפולה: יצחק רבין 18

תאמו פגישה:

מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

הרמת גבות

מהו ניתוח להרמת גבות ?

מיקום הגבות משפיע על הבעות הפנים ועל האופן שבו נשפטים מצב הרוח ואישיותו של האדם ע"י אחרים. במקביל לצניחת העפעפיים המתרחשת עם הגיל, ניתן לראות שינוי גם באזור הפנים העליון הבא לידי ביטוי בצניחה של הגבות והמצח.

מיקום הגבה יורד כתוצאה מכוח המשיכה ומהחלשות השרירים סביב העיניים והשרירים במצח האחראים על הרמת הגבות. הגבות 'לוחצות' על העין כלפי מטה ובכך משפיעות על כמות העור העודף בעפעף העליון ועל מראה אזור העיניים. צניחת גבות קשה עלולה לגרום לפגיעה בשדה הראיה.

הפתרון המוצע לבעיה בד"כ כירורגי, ניתוח להרמת גבות – Brow Ptozis המוצע לרוב כתיקון קוסמטי. ברוב המקרים מופיעה צניחת גבות במקביל לצניחת עפעפיים (דרמטוכלזיס) והניתוח הנדרש הינו ניתוח משולב בלפרופלסטי עליון עם ניתוח להרמת גבות .

בחלק מהמקרים ניתן לטפל בקמטים ע"י הזרקות בוטוקס או ע"י הזרקות מילוי אל "קמטי הצחוק" בחלק החיצוני של העפעפיים. ההזרקות מהירות ופשוטות לביצוע ויש לחזור עליהן לפי הצורך. ד"ר בריסקו משתמש לעיתים בהזרקות כתוספת לניתוח להרמת גבות לקבלת טא'צ נוסף במראה הסופי.

הגורמים לצניחת גבות

צניחת גבות והצורך בניתוח להרמת גבות מופיעה בקרב האוכלוסייה המבוגרת ונגרמת ברוב המקרים כתוצאה מהתחזקות השרירים האחראים על הורדת הגבות למטה באזור הקרוב לאף ובמקביל החלשות שרירים במצח האחראים על הרמת הגבות. גורם נוסף לצניחת הגבות בצדדים הינו אובדן שומן מתחת לאזור הגבות כחלק מתהליך ההזדקנות.

כיצד נטפל בצניחת גבות?

אופן הטיפול בצניחת גבות יקבע על פי חומרת הבעיה ע"י רופא עיניים אוקולופלסטיקאי. ברוב המקרים אצל אנשים הסובלים מצניחת גבות הבעיה מלווה גם בעודפי עור (דרמטוכלזיס). במקרים אילו ניתוח להרמת עפעפיים יכול להספיק לפתרון הבעיה הבריאותית אך שילוב הניתוח עם ניתוח להרמת גבות קוסמטי ייתן מראה רענן יותר.
במקרים של צניחת גבות קלה ניתן לטפל בקמטים ע"י הזרקות בוטוקס אל תוך השרירים שבין הגבות או ע"י הזרקות מילוי אל "קמטי הצחוק" בחלק החיצוני של העפעפיים. ההזרקות מהירות ופשוטות לביצוע ויש לחזור עליהן לפי הצורך. לעיתים משתמשים בהזרקות כתוספת לניתוח הרמת גבות לשיפור התוצאה. על הזרקות בוטוקס יש לחזור בערך כל 6 חודשים, ועל הזרקות מילוי פעם ב 12-18 חודשים.

האם ניתוח הרמת גבות רפואי או קוסמטי?

ברוב המקרים צניחת גבות הינה בעיה קוסמטית ולא רפואית. אך ישנם מצבים שכיחים פחות בהם צניחת הגבה מהווה בעיה בריאותית והינה הגורם העיקרי להגבלה בשדה הראיה, במקרים אלו הצורך בניתוח להרמת גבות יוכר כצורך רפואי. מאחר ואזור הגבות דינמי ויש לבחון כל מקרה לגופו על ידי בדיקה אצל רופא עיניים אוקולופלסטיקאי על מנת לקבוע אם הצורך בניתוח קוסמטי או רפואי.

מהלך ניתוח הרמת גבות

קיימים מספר הליכים ניתוחיים לטיפול בצניחת גבות. חלופות אילו של ניתוחים להרמת גבות יובאו בפני המטופל ותבחר החלופה המתאימה ביותר לגיל המטופל ולבעיות מהן הוא סובל מבין השיטות המוזכרות לעיל. ניתן לבצע ניתוח להרמת גבות תחת הרדמה מקומית, הרדמה מקומית עם אלחוש או בהרדמה כללית.
הרמת גבות טרנאס-בלפרופלסטית (פנימית) – זהו הליך ניתוח להרמת גבות המבוצע בו זמנית עם ניתוח בלפרופלסטי בעפעף העליון. במהלך הניתוח הרקמה המחזיקה את הגבה מופרדת וממוקמת גבוהה יותר על ידי תפירתה לרקמה בשם Periosteum היושבת על דופן העצם. בגישה זו הרמת הגבות היא בצדדים החיצוניים בלבד, הגבה לא מורמת בצורה משמעותית, 1-2 מ"מ בלבד, אבל מטרת ההליך לחזק את הגבה על מנת למנוע ניידות וצניחת הגבה כתוצאה מניתוח הרמת עפעפיים. תהליך זה לרוב משאיר את האזור רדום באופן זמני בחלק החיצוני של הגבה ונפיחות קלה מסביב לתפר בגבה למשך מספר שבועות. ישנה אפשרות להרמת קצה הגבה באמצעות שימוש בשתל Endotine הממוקם בעצם שמתחת לגבה. השתל מתמוסס לאחר כארבעה חודשים, פרק זמן בו הגבה מתמקמת בתנוחה הרצויה. השימוש בשתל מייקר את עלות הניתוח.
Endoscopic Brow Lift – מדובר בהליך להרמת גבות המשמש במקרים בהם ישנה רמות מתונות של צניחת הגבה עבור מטופלים בטווח גילאים 40-65. ניתוח זה להרמת גבות אורך זמן רב יותר וכרוך בחוסר נוחות ומוגבלות לאחר הניתוח יותר מאשר בתהליכים חודרניים פחות. לאחר הניתוח יישארו צלקות מאחורי קו השיער.
Coronal Forehead and Brow Lift – זהו הליך ניתוחי חודרני ביותר להרמת גבות המבוסס על חתך לאורך הקרקפת בקו השיער או מס' מאחורי קו השיער. זוהי גישה מיושנת אך מיושמת בחולים אשר גישות חלופיות לא מתאימות להם או משמש כחלק מניתוח Face Lift. חסרונות הגישה בעצם החתך הגדול והיווצרות צלקת גדולה, והעובדה שאזור הקרקפת שמאחורי הצלקת ועד למרכזה יישאר רדום באופן קבוע.
ישנו הליך חלקי להרמת גבות – Coronal Forehead and Brow Lift שבו מבוצעים במהלך הניתוח חתכים באורך של כשלושה ס"מ בחלק החיצוני של הקרקפת באזור הרכות, באופן זה ניתן לבצע גישה דומה לניתוח אנדוסקופי המרים את המצח והקו החיצוני של הגבה. יתרון הגישה שאין צורך בחתך לאורך הקרקפת כולה כך שהניתוח וההחלמה קלים יותר.
גישה ישירה להרמת גבות, בדרך זו מוסרת רקמות העור העודפת מסביב לגבה דבר המשאיר סימני צלקת מעל הגבה ולכן ד"ר בריסקו לא משתמש בגישה זו.

לפני ניתוח להרמת גבות

בפגישת הייעוץ, לפני הניתוח להרמת גבות , במרפאה של ד"ר בריסקו תשאל/י שאלות על מצבך הבריאותי הנוכחי ועל ההיסטוריה הרפואית שלך. על תרופות אותן את/ה נוטל/ת, על תרופות להן את/ה אלרגי/ת, האם את/ה מעשן ועל ניתוחים קודמים אותם עברת.

לאחר בדיקה מקיפה ידבר ד"ר בריסקו על הבעיה ממנה אתה סובל והגישות לטיפול עליהן הוא ממליץ, במקביל ישמע ד"ר בריסקו מה הציפיות שלך מהניתוח להרמת גבות , מה החרדות, אם יש, ויסביר על סוג הניתוח, או שילוב של ניתוחים שמתאים ספציפית לך.

חשוב להבין לפני ניתוח להרמת גבות את השיקולים לגישת המנתח ולהיות שלם עם ההחלטה שהתקבלה בפגישת הייעוץ. ד"ר בריסקו קשוב במיוחד לפציינטים ומקפיד להגיע עם כל פציינט לתאום ציפיות.

לפני ניתוח להרמת גבות עליך לעבור מספר בדיקות דם וא.ק.ג. הבדיקות והטפסים נועדו למענך ולטובת בריאותך, על כן יש לענות עליהם בשלמותם ובכנות. אלו נדרשים על מנת לאפשר לרופא המנתח שלך להתכונן ככל הניתן לקראת הניתוח. אם אינך בטוח בשמות התרופות אשר הינך נטול, הבא אותם עימך. במהלך שלב ההכנות יאמר לך באם עלייך להפסיק לקחת חלק מהן. לדוגמא, אם הינך נוטל אספירין המכיל (Medicines or Anticoagulants), ייתכן ותאלץ להפסיק לקחת אותו זמנית, או להפחית את המינון במשך שבועיים טרום-הניתוח. מומלץ להפסיק לעשן במשך 6-8 שבועות לפני הניתוח.

במהלך ההכנות לניתוח הרמת גבות תבוצע בדיקה מקיפה של העיניים. הראייה בכל אחת מן העיניים נמדדת, מצב שק הדמעות נקבע ואחורי העין (Retina), כמו כן נבדקים גם העפעפיים. המנתח בודק את מצב העור הכללי, לדוגמא, המצאות צלקות או פצעי אקנה (פצעי בגרות) ולקחת תמונה של הפנים והעפעפיים לפני הניתוח על מנת שניתן יהיה להשוות את תוצאות הניתוח למצב המקורי. התמונות הינן חסויות וניתן יהיה לעשות בהן כל שימוש אחר באישור בכתב של המטופל בלבד, למעט התיק הרפואי.

ביום הניתוח עליך להגיע לבית החולים אם תוצאות הבדיקות אותן התבקשת לעשות כאשר הינך בצום של שש שעות ללא אוכל ומים (ניתן לשתות מים בלבד בשלוש שעות הראשונות של הצום).

מה עליי לצפות שיתרחש בבית החולים?

במהלך שהותך בבית החולים, יוסבר לך האופן בו יבוצע הניתוח להרמת גבות ולאחר מכן תתבקש לחתום על טופס הסכמה המאשר כי אתה מבין את הליך הניתוח ומודע לסיבוכים האפשריים במהלכו וכתוצאה ממנו. סיבוכים נדירים יתוארו, כמו גם סיבוכים שכיחים יותר. במידה וקיימות שאלות או דאגות, יש לוודא כי תקבל מענה על כולן, לפני שאתה חותם על טופס ההסכמה.
בתום הניתוח תועבר לחדר התאוששות ותשוחרר לביתך מיד לאחר שתיבדק על ידי הרופא המנתח והרופא המרדים שיוודאו שמצבך יציב. עלייך לוודא כי הינך מגיע עם בן-לוויה על מנת שיוכל לקחתך הביתה.

מה קורה לאחר ניתוח להרמת גבות?

לאחר ניתוח להרמת גבות תשלח הביתה ללא כל חבישה ויינתנו לך הוראות להמשך טיפול. תתבקש לנקות את העפעפיים בעדינות באמצעות פד עדין עם מים פושרים או מים מבקבוק סטרילי ולמרוח את המשחה האנטיביוטית על התפרים שלוש פעמים ביום במשך שבועיים. בבדיקה שלאחר שבועיים ישונה המינון לפי הצורך. התפרים הינם תפרים מתמוססים, אך לרוב יוסרו במרפאה לאחר שבועיים. על העור שמסביב לעין להיות מוגן מחשיפה לשמש ע"י שימוש במשקפי שמש. יש להימנע ממריחת מייק-אפ במשך שבועיים לפחות, כשלאחר מכן, מומלץ להשתמש במייק אפ מבוסס מינרלים.

עיקר הסימנים ושטפי הדם בעור והנפיחות הנגרמים כתוצאה מניתוח להרמת גבות נעלמים בדרך כלל תוך שבועיים-שלושה, ההחלמה המלאה תארך קצת יותר זמן, כאשר תוצאת הניתוח הסופית נראות לאחר מספר שבועות. יש לקחת נתונים אלו בחשבון כאשר קובעים את תאריך הניתוח אך יש להבין כי כל פציינט מגיב באופן שונה לניתוח. הצלקות משנות גוון בהדרגה לכדי סימנים לבנים תוך מספר שבועות. אלו שנמצאות בעפעפיים העליונים, מוחבאות בתוך קמטי העור, ואלו שבעפעפיים התחתונים במידה ונעשה ניתוח משולב, כמעט ואינן נראות מתחת לריסים.
במהלך השבועיים-שלושה הראשונים שלאחר ניתוח להרמת גבות , ניתן במידת הצורך להשתמש בתכשיר דמעות מלאכותיות. חשוב לזכור כי אין למשוך את העפעפיים התחתונים מטה, על מנת להשתמש במשחות ובטיפות.

היום שלמחרת ניתוח הרמת גבות

יש לנוח ככל הניתן, להימנע מלהתכופף וממאמץ מיותר. ניתן ומקובל לאכול ארוחת ערב ולצפות קצת בטלוויזיה בערב. בזמן השינה יש לישון תוך הטיית הראש ב 20-30 מעלות למעלה ע"י הגבהת המזרן עם שתי כריות מתחתיו.
במידה ונוזל מעט דם מהחתך בעפעפיים, מדובר בתופעה שגרתית שאינה חריגה כלל.
יש להשתמש בקומפרסים קרים במהלך היום ולפני השינה.
יש למרוח על התפרים משחה אנטיביוטית על פי הוראות הרופא.
במידה וקיימת אי נוחות או כאבים, ניתן להשתמש באקמול או באופטלגין להקלה.
בימים הראשונים שלאחר ניתוח להרמת גבות צפויות להופיע בצקות המלוות בשטפי דם אצל חלק מהמנותחים, תופעה זו צפויה ורגילה ואינה משפיעה על סגירה תקינה של העפעפיים. לרוב המנותחים יספגו הבצקות עד עשרה ימים מיום הניתוח, יש כאלה שתהליך ההחלמה יארך זמן ממושך יותר.
ניתן להמשיך בפעילות השגרתית, אך יש להימנע ככל הניתן מלהתכופף או ממאמץ יתר לפחות למשך עשרה ימים. פעילות כמו מכון כושר או עיסוק בספורט כלשהו בתקופה זו יפגעו בהחלמה ובתוצאות הניתוח.
לאחר ניתוח להרמת גבות, יתכן כי הראייה תהיה מעט מטושטשת מהנפיחות ומהשימוש במשחה. עבודה מול מחשב או קריאה של טקסטים תהיה מעט קשה, אך לא תפגע בעיניים או בעפעפיים.
ניתן להתקלח ולחפוף את השיער, תוך כדי הקפדה לייבש את עור הפנים בזהירות ובעדינות ולא לבוא במגע עם איזור הניתוח, שכן התפרים עדינים ויכולים להיפתח ולפגוע בתהליך ההחלמה ובתוצאות הניתוח.
יש להמשיך למרוח את המשחה האנטיביוטית שלוש פעמיים ביום במשך שבועיים.
במידת הצורך, ניתן להשתמש בטיפות עיניים על מנת להרגיע את האזור.
פעילות גופנית מתונה כגון הליכה קלה, תתאפשר לאחר כשלושה ימים. יש להימנע מפעילויות אינטנסיביות כגון ריצה ואירובי לפחות למשך עשרה ימים. משחייה יש להימנע במשך כשבועיים לפחות.
התפרים הנמסים באזור החתכים יוסרו כעבור שבועיים לאחר הניתוח.
שימוש קל במייק-אפ באזור הלחיים יכול לעזור על מנת להסתיר את שטפי הדם. איפור רגיל עבור אזור העיניים \ עפעפיים ניתן לשימוש רק לאחר עשרה ימים.

סיבוכים אפשריים בניתוחי עיניים
סיבוכים בניתוחי עיניים פלסטיים נדירים מאוד כאשר הינם מבוצעים ע"י רופא אקולופלסטיקאי מנוסה. ישנם סיבוכים/ תופעות שכיחות לאחר ניתוחים אילו וישנם סיבוכים נדירים מאד. אציין חלק מהם:

סיבוכים שכיחים:
טשטוש ראייה קל – לרוב נמשך משעות ספורות ועד יום יומיים לאחר הניתוח. תרחיש זה יתכן כתוצאה ממספר סיבות כגון: מריחת משחה בעין מיד לאחר הניתוח, החלשות השריר השולט על תנועת העין כתוצאה מהרדמה מקומית במהלך הניתוח, או נפיחות האזור סביב העין (Conjunctiva). נפיחות של איזור זה נקראת Chemosis ואצל חלק מהמטופלים יתכן ותיפתר רק לאחר מספר שבועות. במידה והטשטוש נמשך יותר מ-48 שעות, יש להיוועץ עם הרופא המנתח.
דמעת – מדובר בתרחיש נפוץ בימים הראשונים שלאחר הניתוח, כתוצאה מגירוי העין.
חוסר נוחות – או כאב קל שניתן לפתור ע"י לקיחת משככי כאבים כמו אקמול או אופטלגין.
עיניים יבשות – תרחיש זה יכול להמשך כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח. הטיפול בתופעה זו, דורש "שימון" של העיניים מדי שעה-שעתיים, תוך שימוש בדמעות מלאכותיות במהלך היום (Viscotears) ובמשחה במהלך הלילה (Lacrilube). עם הזמן, ניתן יהיה להפחית באופן הדרגתי את השימוש בתכשירים אלו, על אף שקיימת האפשרות כי יהיה צורך לשימוש ממושך בהם.
שטפי דם Haematoma – הצטברות דם מסביב לעפעפיים או מאחורי גלגל העין. תופעה זו המתרחשת בפתאומיות מאחורי גלגל העין, עלולה לגרום לאיבוד הראיה אם לא תטופל כראוי. מנתחים אקולופלסטיים מיומנים למנוע ולטפל בעת הצורך בבעיה כזו.
מצמוץ עפעפיים אינו מכסה את גלגל העין כולו – תופעה זו מתרחשת למשך זמן קצר לאחר הניתוח ומטופלת באופן שגרתי באמצעות טיפות ליצירת דמעות מלאכותיות.

סיבוכים נדירים:

• פגיעה בשכבת גלגל העין (Corneal Abrasion) – פגיעה כזו גורמת לכאב מתמשך. אם הכאב ממשיך לאחר מספר שעות מתום הניתוח, יש ליידע את הרופא המנתח. זוהי בעיה נדירה ביותר כאשר הניתוח מבוצע בידי מנתח אקולופלסטי.
• פגיעה בשריר – פגיעה בשריר האחראי על תנועת גלגל העין תגרום לטשטוש ראיה או לראייה כפולה, זוהי בעיה נדירה ביותר, אך לרוב נפתרת מעצמה עם הזמן.
• פטוזיס – מצב בו העפעף העליון לא נפתח כתוצאה ממתיחת השריר או הגיד השולט בפעולה, על מנת לטפל בתרחיש זה, יש צורך בניתוח נוסף. ניתוחים אלו מתבצעים ע"י מנתחים אקולופלסטיים.
• זיהום – זיהום כתוצאה מהניתוח הוא נדיר. חשוב מאוד לבצע את הפעולות הנדרשות בתום הניתוח על מנת למנוע בעיה שכזו.

לתיאום תור חייגו: 072-3969917

מרפאות: הברזל 20, בניין אסותא רמת החייל ת"א / יצחק רבין 18, עפולה​

Call Now Button