The Art Of Eyes

לתיאום תור חייגו: 072-3969917

ת"א: הברזל 20, רמת החייל | עפולה: יצחק רבין 18

ניתוח עפעפיים

תאמו פגישה:

מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

ניתוח ארובת העין

ארובת העין הינה שקע בגולגולת שבתוכו ממוקמת העין. העין מחוברת באמצעות שרירים לדפנות הארובה והם אחראים על תנועות העין והעפעפיים. ארובת העין מורכבת מדפנות ומכילה שרירים, עצבים וכלי דם העטופים בשומן.

זיהומים ודלקות בארובת העין, מחלת בלוטת התריס (טירוייד), שברים בארובה כתוצאה מטראומה, וכמו כן גידולים בארובת העין הינם חלק ממחלות ארובת העין המהוות איום לעצם הראיה.שברים בארובת העין שכיחים יותר להופיע ברצפת הארובה ובקיר הפנימי ולעיתים נדירות יותר יתכנו שברים בקיר החיצוני, העבה יותר מהקיר הפנימי, ובגג הארובה שמעליו נמצא המוח.

טראומה באזור העין מערבת בנוסף לשברים בקירות ארובת העין פגיעות נוספות כמו פגיעה בשרירי העין, בעצב הראיה, בעצב האינפראורביטאלי שנותן תחושה לפנים הקדמיות אזור הלחיים, השפה העליונה והשיניים הקדמיות. תיתכן גם תזוזת גלגל העין למקום לא טבעי או מצב שגלגל העין שקוע, הגבלה בתנועות העיניים כתוצאה משבר/ים ולעיתים יש גם שברים בלסת העליונה וחסימה של דרכי הדמעות כתוצאה משבר מורכב על שם Le Fort.

הטיפול בשברים בניתוח ארובת העין

ברוב המקרים עם המצאות שברים בארובת העין אין צרך בתיקון. אך ישנם מקרים בהם כתוצאה מהטראומה, על פי ממצאי הבדיקה של העין, הארובה, הפנים והמח ובנוסף על פי הערכה כללית במידה ויש ממצאים ופגיעות באזורים אחרים בגוף, נדרשת התערבות כירורגית שדחיפותה נקבעת ע"פ החלטת הרופא המנתח בהתאם לתוצאות הבדיקות. בדרך כלל תהייה התערבות כירורגית במקרים בהם העין נכנסה פנימה, או שנוצרה כליאה של שריר בתוך השבר, או דימום הלוחץ על עצב הראיה.

במצבים של שברים ברצפת הארובה או בקיר הפנימי של הארובה יתכן מצב שתוכן הארובה בולט ופורץ דרך השברים לתוך הסינוסים. במקרים כאלה, ע"מ לקבל תמונה והערכה קלינית לגבי חומרת המצב, יעבור המטופל צילום C.T. ארובות וראש. ההדמיה תראה את מיקום השברים בארובת העין, דימומים ומצב השרירים ועצב הראיה.

במצבים בהם נגרם נזק לגלגל העין ויש צורך בניתוח תוך עיני על מנת לא להפעיל לחץ על גלגל העין יכול הניתוח להדחות. לעומת מקרים של דימום מסיבי מאחורי גלגל העין הגורם ללחץ גבוהה של עצב הראיה, הלחץ על עצב הראיה גורם לירידה חדה בראיה עד לסכנת עיוורון. במקרים אלו יש צורך לנקז את הדימום מארובת העין בדחיפות ע"מ לשחרר את הלחץ.

יש מצבים של פגיעה ישירה בעצב הראיה ע"י חפץ חד או ע"י שבר והנזק שנגרם בלתי הפיך. שברים המערבים פגיעה בדרכי דמעות ישולב ניתוח DCR או השתלת צינורית, אך בד"כ יתבצע הניתוח בשלב מאוחר יותר.

במידה ואין צורך בניתוח יש להקפיד להימנע להפעיל לחץ באזור כלי הנשימה ומאמץ יתר, פעולות כמו קינוח אף, יכולות לגרום לדחיסה של אויר בתוך ארובת העין וכתוצאה מכך הופעה פתאומית של נפיחות קשה באזור העין עד כדי סגירתה ולעיתים נדירות הדבר גורם לאובדן ראיה. כאשר אין צורך בניתוח נהוג לתת טיפול אנטיביוטי במשך כשבועיים.

תיקון שברים בניתוח ארובת העין

לתיקון שברים יתבצע ניתוח ארובת העין בהרדמה כללית. שיחזור קירות ארובת העין יעשה ע"י חומרים העוברים אינטגרציה עם הגוף כמו שימוש בפלטות טיטניום או חומרים מלאכותיים מיוחדים אחרים לבצע קיבוע יציב של עצמות הארובה. ד"ר בריסקו נוהג להשתמש בחומר בשם מדפור (Medpor) בעל מבנה דומה לעצם שנקלט בגוף והופך להיות חלק ממנו תוך ששה חודשים.

לביצוע החתך בניתוח ארובת העין לתיקון שברים בארובת העין ישנן מספר גישות, ההחלטה תתקבל על פי מיקום השבר /שברים. הגישה הנפוצה היא חתך בלחמית מאחורי העפעף התחתון, אך ישנם מקרים של חתך מתחת לריסים של העפעף התחתון או בקפל העפעף העליון. בתיקון שבר של רצפת הארובה והקיר המידאלי הפנימי ניתן לבצע חתך בלחמית (פנימי) או בעור של העפעף התחתון (חיצוני). ד"ר בריסקו נוהג לגשת לטפל בשברים בארובת העין דרך חתכים קטנים, אחד או יותר, כדי להימנע מחיתוך גדול וסימני צלקת לאחר ניתוח ארובת העין. דרך פתחים אילו ניתן להעביר את השתלים העשויים מחומר גמיש. מס' שעות לאחר ניתוח ארובת העין ניתן להשתחרר הביתה, אך יש לציין שיש מקרים שעדיף להישאר באשפוז להשגחה למשך 24 שעות.

לתיאום תור חייגו: 072-3969917

מרפאות: הברזל 20, בניין אסותא רמת החייל ת"א / יצחק רבין 18, עפולה​

Call Now Button